Úvod
Ve vývoji platební bilance jednotlivých zemí se projevuje jak situace v domácí ekonomice, tak ve vnějším prostředí včetně externích šoků (např. cenových nebo změny kapitálových toků). V zemích procházejících transformací je vývoj vnějších ekonomických vztahů jednou z klíčových oblastí, kde se odráží dynamické změny struktury ekonomiky spojené s privatizací, liberalizací cen, zahraničního obchodu a kapitálových toků a s budováním institucionálního prostředí.
Celková platební bilance
Vývoj vnějších ekonomických vztahů byl v zásadě po celé období charakterizován schodkem běžného účtu a přebytkem finančního účtu. Celková platební bilance dosáhla největšího přebytku v závěru období fixního kurzového režimu (1995).
BĚŽNÝ ÚČET
Obchodní bilance
V zahraničním obchodě se v období transformace zásadním způsobem změnila teritoriální a komoditní struktura. Podíl zemí s tržní ekonomikou se na obratu ČR v roce 1993 podílel 61 % a do roku 2000 se dále zvýšil na 75 %
V komoditní struktuře vývozu i dovozu došlo k výraznému zvýšení podílu strojů. Významným faktorem vývoje obchodní bilance se staly strukturální změny v ekonomice ovlivněné zejména přílivem přímých zahraničních investic a investiční strategií investorů. Z vývoje komoditní struktury obchodní bilance je patrný jednoznačně pozitivní vliv investičních aktivit v oblasti strojírenství a elektrotechnického průmyslu. Investice v chemickém průmyslu převážně ekologického charakteru bez výraznějšího inovačního charakteru bez výrazného inovačního přínosu dosud nevedly k exportní expanzi. Obchodní bilance ČR je záporná a vykrývá rozdíl mezi tuzemskou poptávkou a nabídkou. Deficit narůstal až k maximálním hodnotám v letech 1996 a 1997.
Žádné komentáře:
Okomentovat