Nastalá situace začala ukazovat na neudržitelnost fixní parity pesa a dolaru doprovázené pozastavením splácení zahraničního dluhu. To však nechtěla vláda dopustit a začala se uchylovat ke stále drastičtějším krokům k dosažení nulového schodku. Došlo k další restrukturalizaci dluhu tentokrát u domácích investorů (převážně banky a penzijní fondy). Daňové příjmy ale klesaly přímo úměrně s poklesem ekonomické aktivity. V prosinci tak v prohlášení MMF znělo, že Argentina nebude schopna dosáhnout nulového schodku, a že současná hospodářská politika nevede ke stabilitě, a proto se rozhodl nakonec neuvolnit slíbený úvěr.
Na přelomu let 2001 a 2002 vzaly události rychlý spád. Vláda ohlásila neschopnost plnit dluhovou povinnost a krýt své vlastní dluhopisy. Následoval pád vlády, prezidenta a dalších vrcholných představitelů země. Dalším projevem krize byly masové demonstrace a sociální nepokoje. Okamžitě na počátku roku 2002 byla zavedena rozsáhlá omezení bankovních operací, čímž se chtěla banka bránit proti odlivu bankovních vkladů. Protože devizové rezervy ústřední banky i komerčních bank byly rychle vyčerpány - ačkoli argentinská ekonomika byla od roku 1999 již dosti dolarizována - rozkvetl černý trh valut a začala se odvíjet spirála inflace. Výběr hotovosti z bankovních účtů byl omezen na 1000 dolarů za měsíc. Rovněž na 1000 dolarů byl omezen převod peněz do zahraničí vyjma obchodních plateb. Prezident Duhalde, který se stal pátým prezidentem během pouhých tří týdnů, ohlásil zrušení pevného kursu mezi pesem a dolarem, který platil po deset let, a rovněž podal do parlamentu návrh zákona počítajícího s třicetiprocentní devalvací. Následkem byl prudký pokles reálných příjmů, což znamenalo obrovské ztráty pro podniky. Vláda byla nucena zabavit peníze penzijních fondů, aby byla schopna vyplatit mzdy státním pracovníkům, důchody a také úroky z emitovaných dluhopisů.
Pod hranici relativní i absolutní chudoby se tak dostalo ze dne na den 70% domácností, které byly nuceny žít z příjmů nižších než 150 dolarů měsíčně. Až čtvrtina obyvatel v produktivním věku se ocitla bez práce
Žádné komentáře:
Okomentovat