Úvod:
Krize v Argentině se stala nejzávažnější z řady finančních krizí, které postihly celou řadu nově vznikajících tržních ekonomik. Vyvrcholením této ekonomické a finanční krize bylo opuštění fixního kurzu v rámci měnového výboru, uzavření bank, pozastavení splácení zahraničního dluhu, sociální nepokoje, a opakované pády prezidentského úřadu.
Ekonomika Argentiny sice byla po 90. léta dávána za vzor ostatním latinskoamerickým zemím jako názorný příklad úspěchu ekonomického liberalismu, ale poté, co se dostala do kritické situace a byla nucena v prosinci 2001 vyhlásit státní bankrot s odůvodněním, že již není schopná dostát svým finančním závazkům, došlo k zastavení přílivu nových úvěrů a tím i k masivnímu odlivu kapitálu ze země. Nastalo zkroucení bankovního systému země a tím i celé ekonomiky.
Státní bankrot je pokládán za největší v celé historii, a proto si nejspíš zaslouží tolik pozornosti, kdy dochází ke zkoumání příčin a formulování celé řady hypotéz a teorií vzniku a následného prohloubení krize v Argentině. Důsledky krize, mezi něž patří i narušení důvěry mezi občany a vládou, se s jistotou budou promítat i do budoucí situace v Argentině.
Žádné komentáře:
Okomentovat