• od roku 1738 fungovalo Divadlo v Kotcích (německé divadlo) v roce 1771 byla uvedena první česká hra – Kníže Honzík
• od roku 1783 fungovalo Nosticovo (Stavovské) divadlo – premiéra Mozartova Dona Giovanniho; roku 1785 uvedena přeložená hra z němčiny Odběhlec od lásky synovské
• Protože české hry byly čím dál více vyžadovány založily čeští vlastenci roku 1786 Divadlo Bouda na dnešním Václavském nám. Hráli se zde pouze české hry – překlady, pražské frašky nebo hry od skupiny kolem Václava Tháma.
Skupina Václava Tháma – sám píše vlastenecké hry z národní historie (pověsti, báje) – Břetislav a Jitka, Vlasta a Šárka. Dalšími členy byli – Prokop Šedivý – frašky z pražského lid prostředí – Masné krámy aneb sázka do loterie; potom A. Zíma
• přechodně se uváděly české hry i v divadle U hybernů
Díky Janu Nepomuku Štěpánkovi se začátkem 20.let 19.stol. na jevišti Stavovského divadla objevovalo mnohem více českých her. Děj jeho her tvoří milostný příběh zasazený do venkovského prostředí. Mezi tuto dvojici je postaven sok usilující o dívku přes rodiče. Druhým typem jsou historické hry (Břetislav I.).
Štěpánek byl v neustálém sporu s autorem původních českých her Václavem Klimentem Klicperou. Náplní jeho práce byly komedie a frašky s kritikou lidských vlastností (přetvářka, lakomost). Divotvorný klobouk, Zlý jelen, Veselohra na mostě. Historické hry – Blaník,…
Žádné komentáře:
Okomentovat