Hledejte v chronologicky řazené databázi studijních materiálů (starší / novější příspěvky).

Nositelé hospodářské politiky

2. Nadnárodní úroveň (OSN, IMF, WB, EU, GATT)
3. Národní úroveň (zákonodárná, výkonná a soudní moc)
4. Veřejná správa nezávislá na vládě (CB, komory, NKÚ, UOHS)
5. Soukromá sféra (odbory, svazy zaměstnanců, výzkumné ústavy, tisk, politické strany)

Nositelé hospodářské politiky na národní úrovni: vláda, centrální banka, nadnárodní organizace, odbory, zájmové skupiny

Závěr: Existence institucionálních limitů a silná roztříštěnost nositelů hospodářské politiky


Jakým způsobem hodnotit účinnost hospodářskopolitických opatření?


Zhodnocení programů hospodářské politiky.
• Konflikt mezi deklarovanými cíly a skutečnými výsledky
• Neočekávané důsledky hospodářskopolitických programů z důvodu měnění pobídek pro chování ekonomických subjektů

Zatímco to, co se stalo, je jasné, to, co se nestalo, je zřídkakdy zvažováno. Podstatné je zkoumání nejen bezprostředních, ale i dlouhodobých důsledku daného opatření, sledování dopadů tohoto opatření nejenom na jednu skupinu, ale také na všechny ostatní skupiny. Dnešek je zítřkem, který nás špatní ekonomové včera nabádali přehlížet. Často se smutně konstatuje, že špatní ekonomové své chyby prezentují veřejnosti lépe než dobří ekonomové své pravdy.Ekonomie je prostoupena více bludy a omyly než jakákoliv jiná věda. Komplikace znásobují požadavky zájmových skupin. Konečný dopad hospodářsko-politických opatření (zamýšlené a skutečné)

Co není vidět, je stejně tak důležité jako to, co vidět je. F. Bastiat.


Ekonomická analýza se zabývá kvantitativním popisem hospodářství a pomáhá popsat, vysvětlit a předpovídat ekonomické chování.

Ale když umíte měřit to, o čem mluvíte a vyjádřit to čísly, pak o tom něco víte; když to neumíte měřit, když to neumíte vyjádřit číselně, je vaše poznání skrovné a neuspokojivé povahy, může to být počátek vědění, ale stěží jste se ve vašich myšlenkách dopracovali na vědecký stupeň poznání. Lord Kelvin

Mnoho, i když rozhodně ne vše lze o ekonomice říct v číslech, i když řada věcí patří do jiných společenských věd přesto hospodářství lze popsat numericky. Ekonomie jako věda a úloha matematiky v ní. Na rozdíl od vnímání matematiky jako extrémně přesné vědy tomu tak v ekonomické statistice moc není. Důvodem je jistá nepřístupnost či lépe řečeno nedosažitelnost dat se kterými pracujeme. Jednak může být objektivně obtížné je získat nebo samotné subjekty mohou mít motivaci tyto údaje neposkytovat či zkreslovat (např. majetkovou situaci)
S přechodem k obtížnějším tématům roste význam využívání statistiky. Vlády a firmy zveřejňují množství údajů, jejichž analýza nám může pomoci pochopit ekonomické chování po stránce kvantitativní. I když k praktickému používání těchto nástrojů jsou nezbytné matematické metody teorie pravděpodobnosti a ekonometrie, pochopení výsledků si vyžaduje především pozorné čtení a zdravý rozum. (Samuelson, s. 6)

K hodnocení ekonomických ukazatelů je tedy vhodné přistupovat s rozvahou. Žádné statistické údaje bychom neměli hodnotit bez znalosti způsobu jejich zjišťování a bez znalostí jejich specifických vlastností. Vybaveni těmito znalostmi bychom se měli pokusit neobvyklé chování vysvětlit nejprve technicky a potom ekonomicky. Tím se vyhneme nutnosti hledat složité ekonomické interpretace neobvyklého vývoje daného ukazatele, které jsou mnohdy nejen zbytečné, ale i nesprávné

Žádné komentáře:

Okomentovat