3. DEKADENCE: (v překladu znamená úpadek) je to umělecký směr, převládají pocity smutku, skepše, nudy, marnosti, obrazy rozkladu a smrti (autor se tak snaží z reálného světa, který mu připadá těsný a nedokonalý, do světa snů a nadpřirozena). Hl. představitelé VERALINE, HLAVÁČEK
FRANCIE
Nejvýznamnějšími přestaviteli této doby jsou tzv. PROKLETÍ BÁSNICÍ – mladí fr. Básnicí, kteří pobuřovali spol. svým zp. Tvorby (psaly otevřeně o sexu o lidském těle o smrti a rozkladu) i svým životem (někteří alkoholici, okusili drogy, homosexuálové…)
CHÁRLES BAUODELAIRE [BÓDER] (1821 - 1867):
Byl to básník, překladatel. Celý život prožil v Paříži zdědil po otci značný majetek, který však brzy rozhýřil, své okolí pobuřoval tím, že žil z mulatkou (míšenka). Nejzn. Sbírka: KVĚTY ZLA – hned po jejím vydání byl odsouzen k vysoké fin. pokutě. Za mravní narušování. Kniha obsahuje básně kterými autor záměrně provokuje. Jsou to cynické verše krásu hledá i v ošklivosti. Název sbírky je tkz. OXYMORÓN (protiklad, odporovat si) spojení krásy a zla. Nejzn. Báseň ZDECHLINA – v podstatě milostná báseň podává zde syrový obraz rozkladu a hniloby na krásu se dívá, jako na věc pomíjivou. Krása je podle něj. v pravdě. Dává zde do protikladu život a smrt.
Ó JÁ TĚ ZBOŽŇUJI – vyznává se zde ze svého milostného zklamání a zoufalství láska podle něj přináší radost, ale i zklamání a bolest.
Žádné komentáře:
Okomentovat