Hledejte v chronologicky řazené databázi studijních materiálů (starší / novější příspěvky).

2. světová válka a próza

2. světová válka a próza
( 1939-1945)
Pouhých 6 let 2.svět.války zásadně ovlivnilo nejen životy miliónů lidí, ale i vývoj literatur mnoha národu.Próza reagovala s určitými časovým odstupem, na druhé straně z tohoto historického období čerpá do současnosti.

Pár měsíců po osvobození vychází od
Julius Fučíka - Reportáž psaná na oprátce ( poslech)
Fučík byl zatčen za protifašistickou činnost a ilegální vydávání Rudého práva a uvězněn v Praze na Pankráci. Své zážitky a úvahy zde zapisoval na tzv. motáky, což byly malé kousíčky papíru smotané do ruliček, a tyto se pak díky některým dozorcům dostávaly ven a putovaly až k jeho ženě Gustě Fučíkové, která je pak po válce vydala.Fučík se zde zmiňuje o svých spoluvězních, mezi nimiž byl i spisovatel Vladislav Vančura, objevují se zde dějové pasáže, např. výslechy, dále úvahy, komentáře. Komisař Bóhm hraje dvoji hru
Tento komunistický literární a divadelní kritik popravený nacisty se stal v dalších letech vládním symbolem komunistického odboje.Po listopadu 89 se však objevili informace zpochybňující jak autentičnost díla tak jeho smrt.

Vychází povídková kniha
Jana Drdy Němá barikáda ( poslech), snaží se postihnout časový úsek od počátku okupace až po osvobození.Obsahuje několik povídek s válečnou tématikou.Hrdiny jsou lidé a děti.
Mezi nejznámější povídky tohoto souboru patří Vyšší princip a Pancéřová pěst.

Vyšší princip - Hlavní postavou povídky je profesor Své proslovy k žákům vždy začínal větou: „Z hlediska vyššího principu…“, získal již odedávna přezdívku Vyšší princip.
Do třídy vtrhlo gestapo a zatklo 3 studenty. Všichni 3 pak byli zastřeleni za schvalování atentátu na říšského protektora Heydricha. Někdo je slyšel na plovárně, když se o tom bavili, a udal je.
Vyšší princip dostal za úkol, aby předstoupil před svou třídu a odsoudil atentát i chování svých studentů.Vyšší princip před svou třídu skutečně předstoupil, ale nedokázal jim lhát.
Řekl: „ Vražda na tyranu není zločinem. I já schvaluji atentát na Heydricha!“
Pronesl tato slova, i když si nemohl být jistý, zda právě v této třídě nesedí udavač, který má na svědomí smrt svých 3 spolužáků.

Pancéřová pěst- příběh se odehrává na konci války, kdy se Praha ještě brání zbytku německých vojáků. Hlavní postavou je sedmnáctiletý chlapec Pepík Hošek. Ten se řízením osudu dostává k protitankové pancéřově pěsti a ocitá se na barikádě. Před ní se najednou objeví německý tank. Zbraně jeho spolubojovníků v tomto okamžiku selžou a Pepíkovi se podaří tento tank zničit.

Žádné komentáře:

Okomentovat