Každý štát má svoje právne normy v istom systéme a hovoríme o vnútornom členení práva. Tento právny poriadok však má súčasne isté prvky, elementy, normy, inštitúty či odvetvia a pod., blízke alebo aj zhodné s ďalšími právnymi poriadkami, poriadkami iných štátov, najmä v dôsledku spoločného alebo blízkeho historického vývoja, podobných geografických podmienok, ekologických či etnických a pod.
Vonkajším triedením práva rozumieme zoskupovanie právnych systémov vo svete do viacerých vzájomne blízkych komplexov. Je to formovanie svetových právnych systémov. V odbornej literatúre sa používa aj označenie právne rodiny. Najmä ak v tomto zoskupení niektorý právny poriadok je dominantný pri formovaní tohto systému, nazýva sa materský a ostatné poriadky sú dcérske, filiálne. Označovanie veľkých právnych systémov ako právne rodiny zaviedol profesor René David.
3. Kontinentálny európsky právny systém – vymedzenie
Kontinentálnym európskym právom nazývame veľký právny systém, ktorý sa sformoval na európskom kontinente, tu má dodnes plné svoje uplatnenie, no rozšíril sa do mnohých štátov sveta a je založené na týchto hlavných znakoch :
- je písaným právom
- je legislatívnym právom
- jeho podstatou je systém občianskeho práva v kodexovej forme
Žádné komentáře:
Okomentovat