Hledejte v chronologicky řazené databázi studijních materiálů (starší / novější příspěvky).

84. Súdna organizácia v afrických štátoch

Súdna organizácia za kolonializmu bola nasledujúca : existovali súdy, ktoré aplikovali obyčajové právo a súdy, ktoré aplikovali súčasné právo. V krajinách sa uskutočnila reforma v oblasti súdnej organizácie – domorodé súdy sa v rámci reformy včlenili do jednotného súdneho systému a rozdiel medzi súdmi súčasného a obyčajového práva a zlikvidovať. (v Togu a Libérii súdy obyčajového práva sú)
Gambia – 1965 nezávislosť ako súčasť Britského spoločenstva národov – súčasný súdny systém, je založený na anglickom obyčajovom práve, je pozmeňovaný zákonnými ustanoveniami gambijského parlamentu, ktoré rešpektujú aj moslimské právo. Na čele súdneho systému je Odvolací súd a Najvyšší súd. Podriadenými súdmi sú : mestské súdy a krajské súdy. v r. 1974 bol zavedený systém cestujúcich sudcov z dôvodu urýchlenia súdnej správy vo vidieckych oblastiach.
GUINEA – nezávislosť 1958 – boli zaregistrované mnohé pokusy ale právne základy francúzskeho občianskeho a obchodného zákonníka zostali takmer nedotknuté. V r. 1975 zavedený nový Trestný zákonník. súdny systém reorganizovaný v r. 1973 a na dedinách a mestách boli vytvorené Ľudové súdy, ktorým predsedá starosta, ktorý je súčasne predsedom miestnej organizácie PEG – Strana – štát – Guinea. V hlavnom meste Konakry a 4 regionálnych centrách boli trestné a odvolacie súdy, ktoré boli zložené zo 7 členov (3 profesionálni sudcovia a 4 úradníci).

Žádné komentáře:

Okomentovat