Japonsko prešlo od r. 1868 podstatnými zmenami. V r. 1868 boli vytvorené ústredné orgány novej vlády, bola zriadená štátna rada a bolo vidieť, že sa realizuje koncepcia deľby moci na výkonnú, zákonodárnu a súdu. Bola vyhlásená éra Meidži – Osvietená vláda. (vplyv amerického a britského systému).
V r. 1898 „Všeobecné nariadenie o zákonoch – obyčaj sa používa v tých prípadoch, kedy sa otázky nedajú riešiť zákonom, obyčaj ma silu zákona
V r. 1889 ÚSTAVA – autormi Japonci a Nemci, bola kompromisom medzi starými Japonskými tradíciami novými trendami. 18.2.1889 ako cisárska ústava veľkého Japonska. Bola podľa nemeckého vzoru Pruskej ústavy , cisárovi zabezpečovala plnú moc, bez súhlasu vlády, parlamentu mohol odvolať predsedu vlády, ministerského predsedu, právo iniciovať zmeny v ústave, cisár bol posvätná a nedotknuteľná osoba. Vydával cisárske nariadenia s mocou zákona. Uznávala božský pôvod cisára. Volebné právo iba muži, parlament 2komory » rozhodoval o rozpočte, mala garancie občianskych práv. Armáda podliehala cisárovi. Cisár mohol prerušiť postaviť činnosť parlamentu, rozpustiť hornú snemovňu, koncentroval moc vo svojich rukách.
Žádné komentáře:
Okomentovat