Volebné systémy upravujú prenos pomeru politických síl do pomeru získaných mandátov. Poznáme väčšinový volebný systém a systém pomerného zastúpenia. Väčšinový volebný systém je charakteristický tým, že za každý volebný obvod sa volí jeden poslanec a to buď absolútnou väčšinou (V.Británia), prípadne v druhom kole môže stačiť pre zvolenie relatívna väčšina (Francúzsko).
V systéme pomerného zastúpenia sa volí viac poslancov v jednom volebnom obvode. Poslanecké mandáty sa získavajú podľa pomeru počtu hlasov voličov.
V systéme nepriamej demokracie zvolení reprezentanti získavajú vo voľbách mandát. Mandát môže byť imperatívny, kt. umožňuje politickú zodpovednosť poslanca voličom, teda možnosť odvolania poslanca voličmi.
Zákaz imperatívneho mandátu znamená, že poslanec môže prijímať politické rozhodnutia samostatne, na základe vlastného vedomia (Francúzska ústava nedovoľuje imperatívny mandát, nezakotvuje ho ani ústava SR,
keď v čl.73 ustanovuje, že poslanci vykonávajú mandátbosobne, podľa svojho presvedčenia a nie sú viazaní príkazmi).
Volené orgány zastupiteľskej demokracie majú suverenitu odvodenú od suverenity ľudu a vo vzťahu k nevoleným súčastiam štátneho aparátu vyplýva podriadenie voleným orgánom štátu.
Žádné komentáře:
Okomentovat