Platiteľ je povinný pri tuzemskej výrobe vyhotoviť daňový doklad v deň vyskladnenia vína v prospech každého odberateľa. Daňovým dokladom pri dovoze je písomné colné vyhlásenie a pri vývoze doklad preukazujúci nárok na vrátenie dane.
Víno prepravované v množstve viac ako 20 litrov bez dokladov o jeho pôvode a zaplatení dane sa považuje za víno, z ktorého nebola zaplatená táto daň.
Platiteľ je povinný viesť osobitnú evidenciu, ktorej náležitosti ustanovuje tento zákon a uschovávať doklady po dobu 5 rokov od konca kalendárneho roka, v ktorom vznikla daňová povinnosť.
Od tejto dane je oslobodené najmä víno použité vo výrobnom podniku na prevádzkové technologické účel, odobraté ako vzorka, vyskladnené na priemyselné spracovanie na výrobok, ktorý nepodlieha tejto dani a pod. Oslobodené je aj víno v množstve do 1000l vyrobené pre vlastnú spotrebu a na spotrebu blízkych osôb.
Platiteľ, ktorému vznikla daňová povinnosť, je povinný predložiť správcovi dane daňové priznanie. Predkladá sa mesačne, najneskôr do 15 dní od konca mesiaca, v ktorom vznikla daňová povinnosť alebo vznikol nárok na vrátenie dane. Zdaňovacím obdobím je teda kalendárny mesiac a splatnosť dane je ustanovená na 25 dní od skončenia zdaňovacieho obdobia. Splatnosť nároku na vrátenie dane (napr. pri vývoze) je do 10 dní po lehote na predloženie daňového priznania.
Žádné komentáře:
Okomentovat