Forma vlády závisí od vzťahu obyvateľstva a štátnej moci, od usporiadania najvyšších orgánov štátu, od ich postavenia a ich vzájomných vzťahov.
Vnútorná forma štátu
• je závislá od vzťahu obyvateľstva a štátnej moci, od miery akou sa obyvateľstvo záčastňuje na štátnej moci. Podľa tohto vzťahu môže byť forma vlády:
• demokratická,
• nedemokratická.
Existuje celé kontinuum foriem vlády od demokracie ako jednej krajnej formy formy vlády, k nedemokratickej forme vlády, k druhej krajnej forme vlády. Preto je dôležité určiť, čo možno považovať za kritérium, ktoré umožní určiť hranice demokratickej a nedemokratickej formy vlády. Demokracia je určitý stav, ku ktorému môže spoločnosť smerovať. Kľúčový bod politickéh diania sú voľby, za kritériá demokratickosti formy vlády potom americký politológ R.Dahl označil možnosti politického správania sa subjektov pri voľbách, pred voľbami, po voľbách.
Základným zdrojom štátnej moci sú občania, ktorí tvoria štrukturovanú globálnu spoločnosť. Medzi občana a štát vstupujú preto predstavitelia politických záujmov diferencovaných spoločenských štruktúr - politické strany a politické hnutia v ich inštitucionalizovanej podobe. Prípadný konflikt ich záujmov je regulovaný prijatím pravidiel politického sú perenia politických subjektov.
Žádné komentáře:
Okomentovat