Hledejte v chronologicky řazené databázi studijních materiálů (starší / novější příspěvky).

3, Systém štátnych orgánov a inštitúcií

Systém štátnych orgánov a inštitúcií môžeme definovať ako množinu orgánov, inštitúcií a úradníkov (byrokracie), metódy a formy ich činností, ich vzájomné vzťahy ako aj vzťahy systému štátnych orgánov a inštitúcií k spoločenskému systému, ktorý je schopný aj za pomoci použitia donútenia alebo násilia zabezpečiť efektívne uskutočňovanie úloh štátu voči spoločnosti, ktorú štát riadi, ako aj úloh voči iným štátom. Aby tento systém mohol uskutočňovať verejnú politickú moc a byť nositeľom štátnej suverenity, potrebuje mať personálnu i materiálnu zábezpeku.
Personálnu zábezpeku tvorí osobitná kategória ľudí, ktorá sa profesionálne zaoberá uskutočňovaním štátnopolitickej riadiacej činnosti. Ide o úradnícky aparát, byrokraciu, ktorá sa zaoberá iba vládnutím. Úradníctvo nie je jedinou zložkou štátnych orgánov a inštitúcií. Zaraďujeme sem i občianskych predstaviteľov štátnej moci - poslancov, ktorí pripravené štátnomocenské rozhodnutia zo stranybyrokracie schvaľujú. Materiálnu zábezpeku tvorí osobitná kategória spoločenských inštitúcií - štátnych orgánov. Štátne orgány sú tie spoločenské inštitúcie, ktoré majú právomoc, to znamená, že môžu uskutočňovať politickú moc v spoločnosti.
Aby sa štátna moc mohla vykonávať objektívne, disponuje systém štátnych orgánov a inštitúcií tiež prostriedkami donútenia - súdy, polícia, armáda, väznice.

Žádné komentáře:

Okomentovat