Émile Zola
Naturalismus
Představitel naturalismu (do krajnosti vyjádřený realismus)
Zásady naturalismu:
- autoři berou literaturu jako dokument života
- naturalistická díla jsou pesimistická, ze života si vybírají většinou negativní jevy
- člověk je určen přírodními zákony a přeceňují dědičnost a vliv prostředí na formování člověka
Émile Zola se věnuje 2. pol. 19. stol. Soustředil se na vnitřní pocity (člověk je ovlivněn přír. zákony, osud je mu dán).
cyklus románů (20) Rougon-Macquartové
1. román Štěstí Rougonů
Hlavní postava, nejstarší představitelka Rougonů si bere za muže opilce Macquarta. Její děti a vnuci Rougonové představují v dalších částech cyklu vzestup finanční, politické a vzdělanecké buržoazie. Nelegitimní potomci Macquratů patří spíše k vrstvě dělnické nebo živnostenské.
román Zabiják
Z prostředí pařížských krčem. Zabijákem myslí alkohol, kterým je zničen hlavní hrdina.
Venkovanka Gervaisa se svými dětmi a přítelem Lantierem přijde do Paříže. Po čase ji Lantier opustil kvůli jiné ženě. Gervaisa pracuje v prádelně a seznámí se s klempířem Coupeauem, kterého si po čase vezme. Má s ním dceru Nanu. Gervaisa by chtěla mít vlastní prádelnu. Když Coupeau spadne ze střechy, dá Gervaisa všechny své peníze na jeho léčení. Z Coupea se stává alkoholik a tím se snaží utéct všem svým problémům. Gervaisa sama živí celou rodinu(zřídila si svou prádelnu), její peníze propijí Coupeau i s bývalým druhem Lantierem. Gervaisa je ponížena, připravena o práci ->v bezvýchodné situaci propadne i ona alkoholu, vidí morální úpadek Nany – stala se nevěstkou( viz. román Nana). Tragédie rodiny končí smrtí Copeaua v pařížském blázinci, pak umírá jako žebračka i Gervaisa (umrzne na půdě).
román Germinal
Vypráví o stávce horníků.
Zola obdivuje těžkou práci, ukazuje sympatie a sociální cítění.
román Nana
Vypráví o životě prostitutky. Ukazuje jak jsou propojeny vysoké vrstvy z nízkými.
román Břicho Paříže
„Břicho Paříže“ označuje pařížskou tržnici. Popisuje život v tržnici, obchodníky....
Byl zapojen do Dreyfusovy aféry (uměle vyvolaný protižidovský proces. Dreyfus byl odsouzen k smrti. Zola napsal otevřený dopis prezidentovi, že je tento proces uměle vyvolaný. Na jeho a společenský nátlak byl Dreyfus osvobozen)
Vilém Mrštík byl jako jeden z prvních, kdo k nám Zolovi romány přinesl a přeložil.
Žádné komentáře:
Okomentovat