Hledejte v chronologicky řazené databázi studijních materiálů (starší / novější příspěvky).

XVII. Literatura v boji proti válce a násilí

XVII. Literatura v boji proti válce a násilí
ROMEO, JULIE A TMA: JAN OTČENÁŠEK
Drásavé prožitky z období kolem Mnichova, fašistické okupace koncentračních táborů, heydrichiády byly silným inspiračním zdrojem pro uměleckou tvorbu. Bylo to i východisko pro ujasňování skutečných životních hodnot, smyslu života člověka a jeho postavení ve společnosti a ve světě.
Obsah
Román Jana Otčenáška je z období druhé světové války. Hlavní postavou je maturant Pavel. Bydlí u svých rodičů a má vlastní pokojík, kde studuje, ale také sní a přemýšlí o životě na vzdálených hvězdách. Jednoho dne si sem přivedl židovskou dívku Ester, kterou našel plačící v parku na lavičce. Ukryje ji před zraky celého světa, třebaže ví, že je za to trest smrti. Prožije s ní mnoho krásných a citově plných chvil, ale neustále jej pronásleduje myšlenka na smrt své milované dívky. Svůj osud nese velkou dobu sám, teprve od tovaryše se Pavlův otec dozví, koho má Pavel v pokojíku. Přesto mu poskytne pomoc, i když ji před matkou zastírá. Maminka má spoustu starostí, a není třeba jí přidělává další. Dohodnou se, že se Ester přestěhuje k Pavlově tetičce na venkov, kde nebude tolik na očích. Pavel to oznámí Ester, ale hned další den je dům obklíčen příslušníky SS. Rejsek, jeden z obyvatelů domu cosi prohodil na Gestapu, a tak má být provedena domovní prohlídka. Ester, připravená k odjezdu na venkov zpanikaří a uteče z bytu, aby ji tam nenašli a nepozabíjeli celou rodinu, která jí tolik pomohla. Její útěk je nepromyšlený a Ester vběhne přímo pod hlavně pušek Gestapa. Další představitelé: proti první světové válce: f.šrámek: života bído přec tě mám rád, modrý a rudý, splav, stříbrný vítr, léto, měsíc nad řekou, j.hašek: osudy dobrého vojáka švejka za světové války, rmedek: anabáze, lkopta: třetí rota, f.langer: jízdní hlídka, k.poláček: muži v ofsajdu, dům na předměstí, bylo nás pět, tetralogie: okresní město, hrdinové táhnou do boje, podzemní město, vyprodáno. Literáti proti sruhé světové válce: jdrda: němá barikáda, k.ptáčník: ročník 21, j.otčenášek: kulhavý orfeus, Romeo Julie a tma, a.lustig: dita saxová, modlitba pro kateřinu horowitzovou, nemilovaná, l.fuks: pan theodor mundstock, spalovaš mrtvol, mí černí bratři, n.frýd: krabice živých, lahvová pošta, mpujmanová: život proti smrti, jškvorecký: zbabělci, prima sezóna, k.čapek: bílá nemoc, matka, válka s mloky, Jfučík: reportáž psaná na oprátce.
Autor
Začal literárně tvořit až na počátku 50. let jako jeden z autorů budovatelské prózy. Později se vrátil ve svých pracech do doby války a okupace. Dílo: Kulhavý Orfeus, Romeo Julie a tma.

Žádné komentáře:

Okomentovat