- Smysly: Ze smyslových orgánů je dobře vytvořen čichový, chuťový a proudový, rovnovážně sluchový i zrakový orgán. Chuťové receptory jsou v ústech a hltanu. Lorenziho ampule registrují elektrické podněty při pohybu kořistí (svalové potenciály). Paryby mají 3 polokružné chodby. Oči jsou poměrně veliké, citlivé na světlo s malou ostrostí vidění.
- Trávení: Mají ústa s málo vyvinutým jazykem, svalnatý hltan nasávající vodu k dýchání a je i pomocníkem při polykání potravy. Žaludek, střevo opatřeno spirální řasou, kloaka. Játra jako zásobárna tuku a fce hydrostatická. Mají žlučník.
- Dýchají žábrami. Žaberní plátky přirůstají celou svou plochou k žaberním přepážkám. 5 párů žaberních štěrbin (vzácně 6-7 párů nebo 4 páry). U většiny paryb je spiraculum zachováno (žaberní štěrbina mezi čelistním a jazylkovým oboukem).
- Cévní soustava obsahuje srdce v osrdečníku. Člení se na 4 oddíly – žilný splav, síň, komora, tepenný násadec. Obě Cuvierovy žíly a vrátnicový oběh ledvin. V krvi je značné množství močoviny – osmotická bilance. Lymfatický systém je velmi zjednodušen.
- Močopohlavní soustava: Ledviny – opistonefros, pohlavní orgány párové – vývodem je u samce Wolfova chodba a u samice Mullerova chodba. K vylučování solí slouží rektální žláza. Samci mají naznačeno nadvarle s Leydigovou žlázou (její exkret aktivuje spermie). Samičí orgány jsou často asymetrické, Millerova chodba se člení na několik oddílů. U vejcorodých samic se vyskytuje skořápečná žláza, ale většina druhů je živorodá. Mláďat se ročně narodí 2-4. Zárodečný vývoj u oviparních druhů trvá 6 měsíců u viviparních 2-10 měsíců.
Žádné komentáře:
Okomentovat