Hledejte v chronologicky řazené databázi studijních materiálů (starší / novější příspěvky).

Demokratický proud literatury II

Karel Poláček
- pocházel z maloměstské rodiny židovského obchodníka, studoval gymnázium.
- Vystřídal řadu zaměstnání, pracoval i s K. Čapkem v humoristickém časopisu Nebojsa.
- Byl také později bratry Čapkovými uveden jako redaktor Lidových novin (sloupky a soudničky), nepsal pouze do Lidových novin, ale také do Tribuny, Apolóna a jiných časopisů a novin.
- jeden z hlavních představitelů českého psychologického románu - zahynul za války v Osvětimí
- Próza - vychází z bohatých zkušeností novináře (smysl pro charakteristický detail, znalost maloměšťáckého života)
- postupuje k širší typizaci maloměšťákova světa - od bodrého humoru směřuje k satirickému pohledu na jeho malost a vnitřní chudobu
- obohacuje pohled i o psychologickou stránku, o pohled do maloměšťákova vnitřního světa jeho ubohé ideály, nudu,stereotypnost)
- zájem o malého českého člověka (podobné Čapkovi)
- Dům na předměstí - satirický román zabývající se vtahy mezi majitelem domu a jeho nájemníky. Majitel - tupý nadstrážník Faktor - závidí bohatým lidem, ovládá lidi, krutý člověk, nositel malosti a nesnášenlivosti. Sarkasmus a hořká kritičnost.
- Muži v ofsaidu - rivalita mezi fanoušky se dostává až do osobních vztahů - rodinné prostředí. HI. hrdinové - židovský obchodník Načeradec a otec Habásko se svým synem - lidé ze žižkovské periferie - každý fandí jinému fotbalovému klubu, avšak jsou největšími přátelí - rivalita se dostává do osobních vztahů.
- zamýšlená románová pentalogie (ale jen 4 díly):
- Okresní město.
- Hrdinové táhnou do bole
- Podzemní město.
- Vyprodáno- 5. díl údajně dopsán, ale nenalezen rukopis. Líčí zde maloměšťácký způsob života těsně před vypuknutím války, sleduje jejich osudy na haličské frontě - jejich slabost, ani válka je nepřijme ke změně, pořád jsou stejný maloměšťáci - výsměch. Ukazuje válečné zázemí, hladovějící obyvatelstvo, příběhy válečných zběhů. Ukazuje přetvářku a faleš maloměšťáků. Postupně přerostl tento cyklus v jedno z nejsilnějších vylíčení 1. sv. války
- Bylo nás pět - dokonale mísí školskou knižní hantýrku a frázi se světem přirozených klukovských představ a snů. Výsledkem je poetický obraz krásy a kouzla lidského mládí. Na pozadí příběhu zobrazuje nástup fašizmu, hospodářskou krizi.
- Lehká dívka a reportér - z dívky se stává úspěšná žena oproti novináři, který je nucen prodávat mucholapky. Je to satira na osud.
- Michelup a motocykl - humoristický román - typ lidí shánějící tzv. výhodné koupě - hlavní hrdina je posedlý touhou po levných nákupech, na nichž však prodělá.
- Hostinec u Kamenného stolu - román vydán za okupace pod jménem malíře Vlastimila Rady (Poláček nesměl jako Žid publikovat).
- Novinářská činnost
- Stejně jako Čapek a Olbracht převyšoval pouhou publicistiku, a vnášel ji do ní umění.

Žádné komentáře:

Okomentovat